actuallyflat9973

Oct 16, 2014 at 16:17 o\clock

Na Pradze odsłonięto mural Jana Karskiego. "Kto nie potępia, ten przyzwala"Mural Jana Karskiego to dzieło grupy młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela. Mural przedstawiający twarz Jana Karskiego opatrzony napisem "Kto nie potępia, ten przyzwala" odsłonięto w sobotę na ścianie budynku przy ul. Lubelskiej na warszawskiej Pradze.

Mural Jana Karskiego wykonali uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez trzy fundacje: niemiecką JGD, izraelską Metukenet i Fundację Wspólna Europa. Zorganizowały one dwutygodniowe warsztaty dla młodzieży poświęcone walce z dyskryminacją i http://www.balajcza.pl - biuro tłumaczeń - propagowaniu tolerancji. Przez tydzień młodzież - piątka Polaków, czwórka Niemców i piątka Izraelczyków -przebywali w Niemczech, a przez tydzień - w Warszawie. Zakończeniem warsztatów było wykonanie, pod kierunkiem graficiarza Marcina Malickiego, muralu Jana Karskiego.

Mural Jana Karskiego

"Inicjatywa takich warsztatów wyszła od przedstawicieli fundacji Metukenet z Izraela, której przedstawiciele uważają, że program wycieczek młodych Izraelczyków po Polsce jest bardzo ubogi. Zwiedzają oni sześć obozów w trzy dni i właściwie nic więcej nie widzą, nie kontaktują się niemal z Polakami. Dzięki warsztatom grupka młodych Izraelczyków miała okazję spędzić tydzień w Warszawie, poznać miasto i ludzi. Postać Jana Karskiego, bohatera naszego muralu, bardzo pasuje do tematyki naszych warsztatów poświęconych tolerancji i walce z dyskryminacją. Dla nas Jan Karski jest symbolem człowieka, który starał się pomagać wszystkim, bez oglądania się na wyznanie i narodowość - powiedział Łukasz Grajewski z fundacji Wspólna Europa.

Grajewski dodał, że na jesieni odbędzie się kolejna tura warsztatów, a praski mural zostanie uzupełniony o napisy "Kto nie potępia, ten przyzwala" po niemiecku hebrajsku. W budynku przy Lubelskiej 30/32, tu

ż przy dworcu Warszawa Wschodnia, mieści się teatr i pracownie artystów. "Dopiero wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się, że podczas okupacji w tym miejscu Niemcy zorganizowali obóz przejściowy dla wywożonych do obozu zagłady w Treblince, co http://slowniki.onet.pl/index.html?tekst=account&tr=eng-pol - http://slowniki.onet.pl/index.html?tekst=account&tr=eng-pol - dało naszemu muralowi nowy wymiar - mówił Grajewski.

href='http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/na-pradze-odslonieto-mural-jana-karskiego-kto-nie-potepia,2382353,artgal,t,id,tm.html?kategoria=250' - http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/na-pradze-odslonieto-mural-jana-karskiego-kto-nie-potepia,2382353,artgal,t,id,tm.html?kategoria=250 -

Comment this entry

Attention: guestbook entries on this weblog have to be approved by the weblog\s owner.